Styrelsen har beslutat om att skaffa en miljöstation till som ska ställas utanför styrelsens garage mellan hus 2 och 3. Stationen kommer den 18 december. Där slängs glas samt 2 extra kärl till kartonger och ett kärl till mindre elektronik.
Batteri holkar är också beställda och kommer även att monteras på alla stationer. Totalt 3 st.
Avgiften på Ownit kollektiva TV-tjänsten kommer att höjas från och med nästa Ownits fakturerings period. Denna höjning kommer från Ownit.
Alla som önskar fortfarande ha månadsavierna i pappersform kommer Charlott från och med nu att debitera en avgift på 25 kr extra för portot. Postnord höjer priset på porto vid årsskiftet.
Sop och miljöstationerna missköts fortfarande av många och i en stor omfattning. Styrelsen vill påminna om reglerna som alla måste följa oavsett anledning. Vid fel på någon av stationerna gå till nästa station som ligger 50 meter bort. Är det fel på båda ta med skräpet hem igen eller släng någon annanstans. Samma gäller om miljöstationerna är fulla. Man får under INGA omständigheter ställa sopor utanför.
Man får inte slänga annat än det som är aviserad på stationen. Miljöfarligt avfall får INTE slängas i föreningen och utgör också ett miljöbrott.
Jätteviktigt att alla läser informationen som styrelsen går ut med. Många som har hört av sig har inte läst någon information och hade ingen aning om hur man slänger sopor. Informationen skickas alltid genom pappersform i portarna, digitala tavlor, e-post, facebook och hemsidan.
Styrelsen har redan skickat ut böter på 1500 kr till de som inte har följt reglerna. Styrelsen har beslutat att alla som har betalat boten kommer att krediteras samma belopp och att från och med nu så kommer styrelsen i stället att skicka ut en rättelseanmaning till alla som skräpar ner utanför stationerna och som inte följer de reglerna enligt skyltningen och som framgår av infobreven som styrelsen har skickat ut i drygt ett år nu.
En stolpe med belysning mot trappan som går mot busshållplatsen vid hus 4 kommer att monteras på gaveln av garaget.
Nya 2 rums lägenheterna är klara för försäljning. Första visningen är nu på torsdag den 12 och en till visning den 15 december.
Nya cykelställ finns nu bakom hus 1, 2 och 3 men de är inte riktigt klara än. Vänligen gå igenom era cyklar och lås de och se till att forsla bort gamla cyklar som bara står där annars kommer styrelsen att ta bort de.
Grill platserna måste rensas omgående från grillar som står där. Kom ihåg att inga egna grillar får stå där efter att ni har använt de. Styrelsen kommer inom kort att slänga allt som finns på anvisade grillplatser som inte får stå där.
Mangelrum finns nu klar att använda i hus 3. Alla som önskar få tillgång till mangelrummet behöver kontakta styrelsen för att få en kod. Tänk på att lämna rummet rent efter er.
Klagomål om störningar och renoveringar utanför godkända tider har kommit in till styrelsen. Mer att läsa om godkända tider finns på www.hasselhomen.se
På grund av stölder, knarkproblem och obehöriga som kommer in i portarna så har kamerabevakning satts igång i alla portar.
Tveka inte att kontakta oss om du har frågor, tips önskemål eller funderingar.
Ring oss
Mejla oss
Med vänliga hälsningar styrelsen.